Çiğdem Atay
cigdematay83@gmail.com
+49-163-6872190
Merhabalar!!! Ben Ҫiğdem. 11 Aralık 1984 yılında İstanbul’da doğdum. Ҫocukluğumda acayip hayalperest ve bir o kadar da bilgiye aşıktım. Yabancı ülkeleri çok merak eder, 23 Nisanlarda ülkemize misafir olarak gelen yabancı çocukların yer aldığı  programları gӧz kırpmadan izlerdim. Ve tabi ki o dӧnemde en büyük hayalim Barış Manço’nun “Adam Olacak Ҫocuk” programına katılmak, ileride de O’nun gibi dünyayı dolaşmaktı.
 
Bendeki bu ӧğrenme-anlama tutkusu uzak diyarları gӧrme isteğimle birleşince, kendimi yıllar sonra, 2009 yılının Mart ayında, Almanya’nın Münih şehrinde buldum. O yıl Münih Teknik Üniversitesi’nde başladığım doktora programını 2013 yılında bitirip tümӧr biyolojisi alanında doktoramı aldım ve bir yıl sonra benim için çok ӧnemli olan makalemi yayınlayıp 2015 yılında Amerika’nın Philadelphia şehrinde doktora sonrası çalışmalarıma başladım.
 
Gӧrünüşte hayallerimi birer birer gerçekleştiriyordum. Öyle ya, hayalimdeki gibi kanser araştırmaları yapan çok iyi bir laboratuvarda çalışıyor, bilim alanında dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan Amerika’da yaşıyordum. İstediğim birçok şeye sahiptim ama günden güne içimde büyüyen boşluk hissi ile nasıl baş edeceğimi bilemiyordum. Sürekli kabuslar gӧrmeye, sabahları üzerimde tonlarca ağırlık varmışçasına uyanmaya başladım. Hayattan zevk almıyordum çünkü olan biten herşey için kendimi suçluyordum. Bir süre sonra artık bu şekilde yaşamak istemediğime karar verdim ve tam da o dӧnemde yani Nisan 2016’da Aykut ve Esra’nın başlattığı “Kendimi Seviyorum” programı karşıma çıktı. Önce bu programa, sonrasında da “Yaşam Koçluğu Sertifika Programı”na katıldım.
 
Sertifika programına başlarken tek amacım “daha iyi hissedebilmekti”. Daha iyi uyumak mesela, sürekli endişe veya suçluluk hissetmemek… Günler geçtikçe “fark etmeye” başladım; kim olduğumu, neyi aslında neden yaptığımı, neden mutlu olmadığımı, mutluluğun aslında bir seçim olduğunu… Ve tüm bu farkındalıklar bana gerçek ӧzgürlüğü getirdi. Artık kendime ve çevreme karşı daha dürüstüm. Kendimi sürekli suçlamayı bırakıp gücümü elime almayı, kazanan kişi olmayı seçtim. 11 Aralık 2016’da doğum günümü “Yeniden Doğuşum” olarak kutladım. Ҫünkü artık hiçbir şey eskisi gibi değil ve ben her şeyin bir seçim olduğunun farkındayım.
 
Hayattaki en büyük amaçlarımdan biri insanlar için yeni ve yararlı şeyler yaratarak daha iyi bir yaşamı mümkün kılabilmekti. 2018 yılının başına kadar bunu sadece bilim aracılığıyla, bilim insanı kimliğimle yaptım. Artık bir yaşam koçu olarak da insanların hayatlarına dokunabiliyor ve kendi deneyimlerimi onlarla paylaşarak, onlara alan tutarak yeni yeni farkındalıklar yaşamalarına, güçlerini ellerine alıp istedikleri hayatları yaratmalarına katkı sağlıyorum. Ve insanlarda yarattığım her gülümseme, her ‘aaahhhhaaaa’ farkındalığı, beni gerçekten çok mutlu ediyor.
 
Kendi hayatınızın patronu olduğunuz, gülen gӧzlerle etrafa bakabildiğiniz ve kendinizi çok ama çok sevdiğiniz bir hayat mümkün. Bunu lütfen unutmayın.
 
Kocaman sevgiler!!!!
 
Ҫiğdem Atay