Eda Zengin

1986 yılında güzel İzmir’de doğdum. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü’nde tamamladıktan sonra; Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldum. Şimdi İstanbul’da yaşıyorum ve çalışıyorum. İş hayatımda neyi gerçekten sevdiğimi bulma serüvenimde birkaç farklı iş deneyimim oldu. Bu anlamda çok renkli bir kariyere sahibim. :) 

Ancak hayatımın büyük bir kısmında, daha doğrusu kendimi bildim bileli kişisel gelişim ve insan psikolojisi’ne ilgi duyuyordum. Bu konuda hep araştırıp, sürekli kendi hayatımı, başkalarının hayatlarını ve davranışlarını gözlemleyerek, karşılaştığımız durumların nasıl ortaya çıktığı; insanların kendi hayatlarını nasıl kendilerinin seçtikleri şekilde yaşadıkları hakkında içimdeki merakları gidermeye çalışıyordum. Bu merakımın bir hediyesi olarak; -hayatta sorduğumuz bütün soruların cevaplarının, biz sormayı bıraktığımızda geldiği gibi- ben de sormayı bıraktığımda cevaplar teker teker gelmeye başladı. Durumlar, insanlar ve okuduğum kitaplar beni hep bu konuda alacağım cevaplara yönlendirdi.

Benim için bilinçli yolculuk, ilk kez 2013 yılında değerli yaşam koçum, nam-ı diğer çok sevgili hocam Aykut Oğut’un “Evrenden Torpilim Var” adlı kitabını okumamla başladı. Kitabı okurken düşüncelerimin, hayatımı nasıl biçimlendirdiğini mucizevi denecek şekilde tecrübe etmeye başladım. Sonrasında da hep ışığı takip ettim. Ancak benim için en keskin dönüşü ise hayatımın çıkmaza girdiğini düşündüğüm bir döneminde, 2016 yılının başında, gene sevgili hocalarım Aykut Oğut ve Esra Banguoğlu Oğut’un yaptığı bir workshopa katılmakla yaşadım. Sanki aradığım bütün cevapları bulmam için kendi içime bir ışık yakmıştım. Toplamda dört workshop boyunca onlarla çalıştım ve sonrasında da ilk kez düzenledikleri “Yaşam Koçluğu Sertifika Programı’na” katıldım. Hayatımda aldığım en doğru karar ve en çok şükrettiğim şeylerden birisi bu programa katılmak oldu. Kendimi bir anda “ben hiçbir şey bilmiyormuşum meğer” alanında buluverdim. Ancak bu öylesine güzel bir alandı ki, kendimi keşfetme adına muhteşem bir adım oldu. Programımız boyunca hep arkadan tekrarladığım cümle şuydu: “önce kendin dönüş, önce kendin içinden geç ki aynı yoldan gitmek isteyen insanlara en güzel biçimde ışık tutabilesin”. Bu sürede kendi üzerimde her gün düzenli olarak ve adanmış biçimde çalıştım ve hala da çalışmaya devam ediyorum. Yaşadığım dönüşümlerin artık birilerine daha ışık olacağını biliyorum. Bu yüzden büyük bir coşku ve heyecanla hayatımı Yaşam Koçu olarak sürdürüyorum. 

“Sen yaparsın” demektense, “Ben yaptım, sen de yaparsın” demenin ne kadar daha güçlü olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden de enerjimi, değişimlerimi, yolculuğumu isteyen herkesle paylaşmaya hazırım.