Melis Özlüoğlu
“Ben çok hayal kuruyorum ama hiçbiri gerçek olmuyor ki” diye senelerce saklanarak mırıldandığım yıllardan sonra şu anda hayallerimi ve daha ötesini yaşamaya başladığım bir hayatım var. Ben Melis, 31 yaşındayım. Rüyalarımın okulu Koç Üniversitesi’nde aslında benimle eşleşmeyen Uluslararası İlişkiler’i bitirdikten sonra birkaç küçük hayal kırıklığı sonrası tek şansımın kurumsal bir şirkette çalışmak olduğuna ikna oldum. Ta ki tekrar hatırlayana dek; “İstediğim her şeyi olmam mümkün!”
Geçtiğimiz ay kurumsal hayattan tamamen ayrılıp, taze bir yaşam koçu olarak yeni yoluma koyuldum. Peki, yolum nasıl buraya geldi? Bundan 1,5 yıl önce Yaşam Koçluğu Sertifika Programı’na katılırken tek amacım, senelerce problem olarak adlandırdığım kilo konusunu çözmekti. O kadar emindim ki, bir kez o kilolar gitse hayatım zaten mükemmel olacaktı, her hayalimin önündeki tek engel kiloydu.  Ve o sözde engel, bugün beni heyecanlandıran, mutlu eden mesleğime kadar getirdi beni. Hayatınızı yöneten sorun, eğer ipleri elinize almayı seçerseniz en büyük hayallerinizin kapısına getirebilir sizi.
Programa başlarken 2 modülde kiloları verip gitme niyetindeyken; programın içinde hayat yolumu buldum; ben hayallerimin keyfini çıkarırken ve daha fazlasına doğru yol alırken, başka insanların da kendi yollarını, hayallerini bulmaları ve ilerlemeleri için onlara destek olmayı seçtim.
Eminim şu an bazı okuyanlar, kilo konusunu merak ediyor. Programa başladığımda 50-52 beden civarıyken şuanda 44 bedenim ve yolculuk daha da keyifli bir şekilde devam ediyor. Kilo konusu bir illüzyondu ve bu illüzyonun farkına varmam hayatımı, yaratım gücümü sahiplenmemi sağladı. Çekim yasasına göre herhangi bir şeyi istediğimizde bizim olmaması mümkün değil. Eğer istediğimiz o şey bizim olmuyorsa mutlaka daha fazla istediğimiz başka bir şey var. Örneğin; benim yıllarca kilo vermek istiyorum diyip vermediğim zamanlarda, kilonun beni korumasını daha çok istemiş olmam gibi. Ben tüm hayal kırıklığı ihtimallerinin önüne tek bir başarısızlık koymuşum ve onu bir başarsam diğer bütün başarılar cepte zaten demişim. Buna önce kendimi, sonra tüm çevremi inandırmışım. Ve tüm değişim yolculuğu için aslında soru basit :”Kim olmayı seçiyoruz ve seçtiğimiz kişinin sorumluluğunu almaya hazır mıyız?”. Ben de size soruyorum, “kim olmayı istersiniz? Bu kişinin işi ne olurdu? Bu kişi ne kadar para kazanırdı? Nasıl bir ilişkisi olurdu? Ne kadar gülerdi, ne yer ne içerdi?”
İstediğimiz her an yepyeni bir seçim yapma ve onu deneyimleme özgürlüğüne sahibiz. Sadece zaman içinde bunu unutmuşuz bir şekilde, ben sertifika programı sayesinde hatırladım ve şu anda da en büyük arzum isteyen herkese hayatın bu sihrini hatırlatmak.
Biraz sihir, biraz pratik; şimdilik bunların peşindeyim.
Sevgilerimle, Melis